Krev, stejně jako krevní plazma jsou vzácné a ničím nenahraditelné tekutiny. Obojího je na trhu velký nedostatek a obojí lze získat pouze od lidských dárců. 

Jak krev, tak krevní plazmu lze darovat s příspěvkem či tzv. bezpříspěvkově, kdy vzniká nárok na daňové zvýhodnění a den volna. Mnoho lidí však mylně předpokládá, že pokud darují tzv. plnou krev, nemohou již darovat krevní plazmu a naopak. Možné je darovat obojí. Jedinou podmínkou je pak 4 týdenní odstup mezi darováním krve a krevní plazmy, či naopak. Sáčky s darovanou krevní plazmou a krví

V České republice lze plnou krev darovat v případě mužů maximálně 5 x a v případě žen maximálně 4 x za 12 měsíců. Krevní plazmu lze pak darovat maximálně 2 x měsíčně, tedy 24 x za 12 měsíců, protože k jejímu obnovení totiž dochází velmi rychle, zpravidla do 48 hodin.

Plná krev je velmi důležitá zejména pro nemocnice a bez její dostatečné zásoby se neobejde téměř žádná složitější operace. Krevní plazma pak má široké využití při výrobě celé řady léků, využívaných k léčbě onemocnění krve, autoimunitních onemocnění, dále také k léčbě poranění a popálenin.

Pokud jste tedy odhodlání stát se hrdým dárcem krve i krevní plazmy, vězte, že je to možné. Krevní plazmu lze darovat v našem moderním plazma centrum v Krnově, kde se na vás těší naše vždy usměvavé zdravotní sestřičky a kde vás čeká příjemné domácí prostředí do kterého se budete rádi vracet.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přidejte se k nám a pomozte!

Registrace